Efektywność falownika zależy od wyboru odpowiedniej wersji. Mimo, że osobom średnio zorientowanym w tym temacie może to wydać się niełatwym wyzwaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę parę porad, nie powinno być powodem dużych trudności. Co zatem jest w tej sytuacji najistotniejsze?
Co mają napędzać falowniki?
Największe znaczenie ma wybór falownika właściwego dla konkretnego urządzenia. Jeśli mowa o niewielkich silnikach, sprawdzą się nawet falowniki o niewielkiej mocy, jednak do zasilania urządzeń takich jak instalacje fabryczne lepiej wybierać bardziej wydajne falowniki.
Jak będą zasilane falowniki?
Wskazówki dotyczące, jakiego zasilania potrzebuje konkretne urządzenie widnieją na zamontowanej na nim obudowie. Część urządzeń pracuje jedynie w trybie trójfazowym, do innych natomiast jesteśmy w stanie użyć różnych rodzajów przemienników.
Wybieraj tylko solidne falowniki
Od niezawodności falowników zależy nie tylko efektywność napędzanej za ich pomocą aplikacji, ale także bezpieczeństwo jej użytkowników. Z tego powodu przy ich kupnie powinniśmy sprawdzić, jaką opinią cieszą się falowniki konkretnego producenta – nierzadko świadczy ona bowiem o ich wydajności.
Falowniki – a co poza tym?
Praca falowników okaże się znacznie wydajniejsza, kiedy rozbudujemy je wykorzystując właściwe akcesoria. Duże znaczenie mają enkodery, dzięki którym można dokładnie ustawić szybkość obrotową osi. Powinniśmy także dokupić sterowniki, ułatwiające kontrolowanie falowników.