Kiedy wykorzystuje się kabel RG11

Kiedy wykorzystuje się kabel RG11

Instalacje telewizyjne, jak wiadomo, wymagają oczywiście wykorzystania odpowiednich kabli. Najistotniejszymi ich elementami są kable światłowodowe, ale tylko z ich wykorzystaniem zrobienie sprawnej sieci nie byłoby możliwe. Do przesyłu sygnałów o niewielkiej mocy stosowane są wszak kable koncentryczne, wśród których wspomnieć należy na przykład kable RG11, RG6 i mnóstwo innych. Kable RG11 i pozostałe typy potrzebują także właściwych połączeń – będą to na przykład BNC, F, czy RP-SMA. Jak więc skonstruowany jest kabel RG11 oraz pozostałe? W jakich przypadkach najczęściej są wykorzystywane? Jakie powinny posiadać parametry?

Jak zbudowany jest kabel RG11?

Najistotniejsze elementy kabla RG11 to przewody – zazwyczaj zrobione są z miedzi, lecz niektóre kable posiadają przewód ze stali albo aluminiowy. Przewód otoczony jest izolacją dielektryczną, która zbudowana jest z tworzywa syntetycznego, a jej rozmiar wpływa na przewodzenie konkretnego kabla. Drugim ośrodkiem przewodzącym jest ekran, który robiony bywa zwykle z miedzi, rzadziej zaś z aluminium. Częściami chroniącymi kabel RG11 przed wilgocią, pyłem oraz uszkodzeniem mechanicznym jest natomiast warstwa zewnętrzna – wyprodukowana ze starannie wyselekcjonowanych tworzyw syntetycznych.

Kabel RG11 – parametry

Najistotniejszy parametr kabla RG11 to cechująca go impedancja – powinna równać się 75 omów. Pozostałe kable koncentryczne posiadają impedancję równą pięćdziesiąt omów – między innymi te z oznaczeniem RG214. Przy wyborze kabla RG11 powinniśmy sprawdzić warstwę zewnętrzną, która musi być odpowiednio gruba (w przypadku modeli wystawianych na niebezpieczne czynniki jest to nawet 10 mm) oraz zrobiona z wodoodpornego materiału – między innymi PCV (jedynie wtedy zapewni ochronę wewnętrznym elementom). Czytelność transmitowanych danych zależy zaś od tłumienności ekranu, która musi wynosić co najmniej 20 db.

Nasza siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]