Szukasz silnika na prąd stały? Wejdź na ultrarobotics.pl.
Mnóstwo maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Niewielkie bądź duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek najczęściej nie wie, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.
Silniki prądu stałego – co trzeba wiedzieć?
Zadaniem silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Gaston Planté, Zénobe Gramme oraz Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze nieruchomego stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, rotora oraz szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezgłośną pracę orazwyjątkową niezawodność.
Silniki elektryczne DC nie tylko do zastosowań przemysłowych
Powiedzieć, że silniki prądu stałego są wykorzystywane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są modułem samochodów oraz pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają także hobbyści do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki i robotyki.
Choć silniki elektryczne DC o małej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od renomowanych światowych marek.
Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]