Do czego służy woda procesowa?

Do czego służy woda procesowa?

Woda nie w każdym wypadku jest przeznaczona do spożycia. W przemyśle niezbędna jest również woda procesowa, która używana jest między innymi do chłodzenia wszelkich urządzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że woda procesowa powinna spełniać wiele norm. Nie może okazać się za twarda, bo w takim wypadku istnieje ryzyko osadzania się osadu na częściach maszyn. Nie sposób zapomnieć również o demineralizacji wody. Jak więc uzdatniana jest woda procesowa? W jakich miejscach jest używana?

Woda procesowa – techniki otrzymywania

Wodę procesową otrzymuje się najróżniejszymi sposobami, lecz najczęściej wykorzystywane są w tym celu stacje odwróconej osmozy. Woda przesączana jest przez specjalną błonę, w wyniku czego eliminowane są różne zanieczyszczenia. Odwrócona osmoza ma mnóstwo plusów – jest stosunkowo mało kosztowna, gdyż nie wymaga sporego poboru prądu i naprawdę skuteczna. Warto zaznaczyć, że tak otrzymana woda procesowa będzie nie tylko miękka, ale również nie ma kamienia.

Kiedy stosuje się wodę procesową?

Woda procesowa jest nierzadko stosowana do chłodzenia części maszyn fabrycznych. Sprawdza się lepiej niż pozostałe ciecze, a oprócz tego jest tańsza. Woda procesowa jest poza tym wykorzystywana także w produkcji napojów i leków. Nie powinniśmy nie wspomnieć także o rolnictwie, gdzie wodę procesową wykorzystuje się do podlewania roślin, oraz szpitalach, gdzie służy ona do dezynfekcji sprzętu.