Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC pozwalają na precyzyjne sterowanie pracą urządzeń fabrycznych. Używając ich jesteśmy w stanie uczynić bardziej skutecznym działanie wszystkich zakładów, a możliwość pisania algorytmów sprawia, że można bez komplikacji zaadaptować do aktualnych oczekiwań.

Jak pracują sterowniki PLC?

Parametrem, który wyróżnia je na tle zwykłych sterowników jest fakt, że pracują one w pętli. Kontroler PLC wykonuje krok po kroku wszystkie instrukcje zawarte w programie, zaś kiedy ten dobiegnie do końca, powtarza cały proces, sprawdza stany wejść i eksportuje je do konkretnego pliku, a następnie rozpoczyna wykonywanie algorytmu od nowa. Języki, w których pisze się programy sterujące działaniem sterowników dostarczane są najczęściej przez ich producentów.

Historia sterowników PLC

Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat 60 ubiegłego stulecia. Z początku używane były przez zakłady ze Stanów Zjednoczonych oraz RFN, jednak szybko zaczęły być stosowane także w krajach socjalistycznych. Pierwsze takie urządzenia zjawiły się w Polsce w latach siedemdziesiątych, a ich regularna produkcja ruszyła w drugiej połowie tej dekady.

Jak klasyfikuje się sterowniki PLC?

Najczęściej wybieranym rodzajem sterowników PLC są sterowniki kompaktowe, pozwalające na zarządzanie jednym modułem. Oprócz tego, wytwarza się także sterowniki modułowe wielu rozmiarów oraz urządzenia rozproszone, w skład których wchodzą różne podzespoły sterowane główną jednostką.

Dobre strony sterowników PLC

Sterowniki PLC, pomimo dość dużych cen, pozwalają na zmniejszenie kosztów użytkowania instalacji fabrycznych. Są niewielkich rozmiarów, a znacząco ograniczają ryzyko pojawienia się komplikacji.