Hosting. Współdzielony, VPS czy dedykowany serwer?

Hosting. Współdzielony, VPS czy dedykowany serwer?

Redagując stronę internetową zwykle nie mamy własnego serwera. Jak na szczęście wiemy, możemy je po prostu wynająć. Hosting, bo tak nazywa się oferowana przez mnóstwo firm usługa, umożliwia wrzucenie dokumentów strony na serwer i udostępnienie ich internautom. Hosting adresowany jest do rozmaitych odbiorców – są wśród nich zarówno niewielkie oraz nieco większe przedsiębiorstwa, jak i odbiorcy prywatni, którzy prowadzą witrynę z pasji. Jakie zatem rodzaje hostingu znajdziemy na rynku? O jakich rzeczach należy pamiętać wybierając hosting? Jak wybrać ofertę, która zagwarantuje łatwy dostęp do witryny o dowolnej porze z dowolnego miejsca?

Różnorodność hostingu

Dostawcy proponują przede wszystkim trzy typy hostingu. Najmniej kosztowny będzie hosting współdzielony, a zatem wydzielona przestrzeń na dysku. Doskonale zdaje on egzamin w przypadku stron z niewielką liczbą użytkowników, jednak w razie częściej wyświetlanych stron może być nieodpowiedni. W podobnych sytuacjach warto postawić na hosting VPS, dzięki któremu otrzymujemy udostępnioną maszynę wirtualną i który będzie zdecydowanie efektywniejszy od hostingu współdzielonego. Strony odwiedzane przez setki internautów najlepiej umieszczać na serwerach dedykowanych – realnych serwerach, jakimi zajmuje się firma hostingowa.

Hosting – o czym pamiętać?

Bez względu na to, który rodzaj hostingu wybierzemy, dobrze zwrócić uwagę na jego zalety. Jakie powinien posiadać dobry hosting? Kluczową zaletą będzie niewątpliwie niezawodność – użytkownicy powinni bez trudności wyświetlić naszą witrynę o dowolnej godzinie. W przypadku niezawodowych klientów bardzo ważne okaże się również to, aby obsługa oprogramowania serwera nie przysparzała problemów i umożliwiała łatwą instalację najpopularniejszych programów zarządzania treścią – między innymi Joomli, Magneto lub WordPressa oraz zarządzanie umieszczonymi na serwerze plikami.