Domena internetowa

Domena internetowa

Co nazywamy domeną ?

Domena jest nazwą, pod którą schowana jest posiadana przez daną firmę strona internetowa. Na przykład po wpisaniu domeny „google.pl” do paska adresu przeglądarki, ukaże się strona internetowa, jaką reprezentuje dana domena, czyli strona z wyszukiwarką Google.

Z czego składa się domena internetowa?

Nazwa główna oraz końcówka są częściami tworzącymi domenę internetową. Nazwa główna jest najczęściej nazwą strony wybraną przez jej twórcę, bardzo często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Za nią występuje kropka i końcówka nazywana także rozszerzeniem. Zakładając domenę, konieczne jest wybranie rozszerzenia spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, najczęstszą dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Występuje również rozszerzenie „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim, a także rozszerzenia „com” i „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi i wiele innych.

Zakup domeny to ważny krok w momencie zakładania strony internetowej. Daje on stuprocentową gwarancję, że nikt nieupoważniony nie wykorzysta strony w kupionej domenie.