Bądź “mobile friendly”, czyli o optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Bądź “mobile friendly”, czyli o optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń takich jak smartfony bądź tablety sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to niezwykle istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest jedna zasada: jeśli chcesz mieć więcej użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest parę czynników, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na różnych urządzeniach. Warto także zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Zastosowanie tych z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona postawiona jest na CMS-ie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.