Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

obrączki ślubne kraków

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich uczucia, wierności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem obrzędu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później, o czym jednak niewielu wie. Już wcześniej bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Czechach, w Irlandii, w Turcji czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie podług tradycyjnych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki razem, jednak obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna ich kupować, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś z mosiądzu, obecnie ze złota i platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź lub stal) reprezentujące moc miłości. Współcześnie do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą również często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub znaczący dla młodej pary cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]