Pielęgnacja boisk sportowych – jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja boisk sportowych – jak powinna wyglądać?

Właściwie zbudowane boisko, posiadające dobre podłoże i doskonałą murawę, nie tylko świetnie wygląda, ale również perfekcyjnie spełnia swoje zadanie w czasie rozgrywek. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich zużywają się, a więc ich kondycja się pogarsza, więc niezbędne jest podejmowanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na odczyn gleby, warunki wodno-terenowe czy też rodzaj trawy, wymaga troskliwej, odpowiedniej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najwygodniej jest zlecić to fachowcom, posiadającym ogromną wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a ponadto dysponującym potrzebnymi do tego maszynami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najważniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej wytrzymałość na niekorzystne warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące naturalną konsekwencją jej użytkowania. Murawę można także nawozić, jednak to nie wszystko, nieodzowne jest wykonywanie czynności takich jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie, dosiew trawy, wymiana trawnika, włókowanie czy walcowanie. Nazwy te z pewnością niewiele mówią laikom, rozsądniej zatem zadanie to powierzyć fachowcom, gdyż tylko właściwie wypielęgnowana trawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywania meczów, a zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do szybkiej degradacji nawierzchni.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, m.in. aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby i wpływa na mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Wymagane wiosną walcowanie sprawia, iż korzenie trawy są lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte części murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo dosiewaną. Nie wolno również zapominać o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie i na odpowiednią długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je stosować. Prawidłowo dbać o boisko są więc w stanie jedynie profesjonaliści.